Schaalgrootte en Machtsfactor
Op 3 september hebben de Ministers van de Nederlandse Antillen besloten hun eigen daggeldvergoeding bij dienstreizen te verdubbelen. Kregen ze eerst een vergoeding van 100 Euro per dag, nu is dat dus 200 Euro. Overnachtingen hoeven hier overigens niet van betaald te worden, maaltijden naar alle waarschijnlijkheid evenmin.
Meestal worden verhogingen uitgedrukt in een percentage met een getal achter de komma. Bijvoorbeeld 4.56 procent. Een verdubbeling (100%) ziet men niet vaak. Dit gebeurt alleen als het een relatief kleine groep betreft, neem Moberg. Daarentegen zal men niet snel meemaken dat besloten wordt om de bijstands- of AOW-uitkering te verdubbelen.
Toch is het niet automatisch zo dat kleine groepen altijd worden bevoordeeld. Er is ook nog de Machtsfactor, niet te verwarren met Max Factor. Het is duidelijk dat Ministers een bepaalde macht hebben, immers wie kan er nu zelf bepalen hoe hoog zijn salaris of daggeldvergoeding is.
Een voorbeeld van een kleine groep met weinig macht is de Nederlandse Sjoel Organisatie. Deze vereniging is zo onbeduidend dat ik niet eens weet hoe zij eigenlijk heet, daarom verwijs ik maar naar de Algemene Nederlandse Sjoelbond. Wat ik wel weet is dat Minister Hans Hoogervorst (VVD) de jaarlijkse subsidie aan de dames en heren sjoelers heeft stopgezet. Het gaat om een bedrag van 16.000 Euro. Overigens zijn er meer zorgorganisaties en sportclubs waar in gesneden is. Van de ene kant denk ik: 'Ach, laat die paar sjoelers dat schamele bedrag toch houden', van de andere kant vind ik een organisatie als Scouting Nederland van groter maatschappelijk belang. En die staat nu ook met lege handen. Klein zijn is niet altijd fijn!
Ik trek de volgende conclusies, waarbij SG staat voor Schaalgrootte en MF voor Machtsfactor:
- SG klein + MF groot = dader
- SG klein + MF klein = slachtoffer
Hoe groter de Schaalgrootte, hoe minder goed het MF-effect zichtbaar wordt. Overigens zijn SG en MF geen absolute gegevens, men dient ze in perspectief te bezien. Zo geldt voor de USA op mondiaal nivo: SG klein + MF groot.
Waar men op het toilet al niet over na kan denken...
Comments
Eindelijk begrijp ik waarom mijn salarisonderhandelingen geen doorslaand succes zijn.
Posted by: Piet | September 25, 2003 2:28 AM
Precies! De MF kon vergroot worden middels vergroting van SG en zie daar: de Vakbond!
Ik wil Tom zijn gezicht wel eens zien als het FNV zijn kantoor binnenstormt om salarisverhoging af te dwingen... ;-)
Posted by: CasaSpider | September 25, 2003 7:46 AM