Koninkrijksstatuut 50 jaar
Op 15 december 1954 werd het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden ondertekend door vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Voor de Antillen was dit Efrain Jonckheer. Vandaag is het Statuut 50 jaar geworden.
Het Statuut is niet zomaar een papiertje, neen het is de hoogste wettelijke regeling binnen ons Koninkrijk en staat zelfs boven de Grondwet. In het huidige Statuut is vastgelegd dat er één Koninkrijk is, bestaande uit Nederland, Aruba en de Nederlandse Antillen. Suriname werd in 1975 onafhankelijk en Aruba splitste zich in 1986 af van de Nederlandse Antillen en verwierf de Status Aparte.
Tot 1945 waren Suriname en de Nederlandse Antillen kolonieën van Nederland. Na 1945 waren kolonieën uit de tijd. Zelfstandigheid was geen optie in verband met de schaalgrootte. Er moest iets anders worden verzonnen: zelfstandige rijksdelen, die uit vrije wil een band met Nederland onderhielden. Dat werd op 15 december 1954 vastgelegd in het Statuut.
Volgens het Statuut dienen de rijksdelen elkaar te helpen. Dit is de reden dat Nederland feitelijk verplicht is om Aruba en de Antillen bij te staan. Een ander gevolg van het Statuut is dat alle inwoners van het Koninkrijk gelijk zijn. Ze zijn allen Nederlander en hebben één paspoort, het Nederlandse. Maatregelen die minister Verdonk graag ingevoerd wil zien als het terugsturen van criminele Antillianen botsen derhalve al snel met het Statuut.
Op dit moment dreigen de Nederlandse Antillen uit elkaar te vallen. Indien men dit wil effectueren is een wijziging van het Statuut noodzakelijk. De staatkundige verhoudingen tussen de partners veranderen in dat geval. De commissie Jesurun heeft hieromtrent een voorstel gedaan.
Het 50-jarig bestaan van het Statuut is hier niet echt een feestdag. Er vinden wel een aantal activiteiten plaats. Voornamelijk kransleggingen en het veelvuldig zingen van het Nederlandse en het Antilliaanse volkslied.
Comments
gisteren ook een aardig artikel in de Amigoe over een onderzoek naar de kennis over de Antillen van de Nederlanders.
"13 procent kan alle vijf de eilanden van de Nederlandse Antillen opnoemen. Een meerderheid leeft in de waan dat Aruba onafhankelijk is en veel Nederlanders denken dat Antillianen en Arubanen een dubbel paspoort hebben."
Ik denk als hier een onderzoek wordt gehouden naar de kennis over Nederland de uitkomst een stuk hoger zal liggen...
Afgelopen 5 dagen op Bonaire mogen rondlopen.. toch aardig hoe daar alles beleefd wordt tov de meningen op Curacao.
Posted by: benno | December 15, 2004 8:21 AM
Ik moet eerlijk zeggen dat ik niet zeker weet of ik alle 5 de Antilliaanse eilanden goed zou kunnen noemen. Behalve de, zoals ik op school leerde, ABC eiland, Aruba, Bonaire en Curaçao waarvan ik helemaal zeker ben, MEEN ik dat de andere twee St. Maarten en St. Eustatius zijn. Zelfs als ik gelijk zou hebben, dan nog kan ik niet volmondig zeggen dat ik ze alle 5 echt goed kon noemen omdat ik niet zeker was van mijn zaak.
Posted by: Cyberjunk | December 15, 2004 9:10 AM
@Benno: Ik heb het gelezen, erg grappig. Het heeft natuurlijk te maken met grootte en belangrijkheid. Net zoals Nederlanders verontwaardigd zijn dat veel Amerikanen zo weinig van Nederland weten. Vijf dagen Bonaire... je bent zeker wel tot rust gekomen... :-)
@Cyberjunk: Kijk, dat is altijd leuk. Dat juist een van de eilanden waar jij helemaal ZEKER van was toch FOUT is... :-) Aruba maakt namelijk geen deel uit van de Nederlandse Antillen! Van de Bovenwindse eilanden heb je Sint Eustatius en Sint Maarten goed en ben je Saba (met de hoogste berg van het Koninkrijk) vergeten. Toch geen slechte score!
Posted by: CasaSpider | December 15, 2004 9:31 AM
Getekend door Juliana. Juliana was knots.
Posted by: Erwin | December 15, 2004 9:53 AM
Zijn dat koffievlekken?.....
Of heeft ze tijdens de ondertekening een broodje hagelslag gegeten?...
Of heeft de kat erover heen gelopen?
Posted by: Cerito | December 15, 2004 10:35 AM
Als ik het goed lees is het statuut nu dus aan zijn 3e versie bezig, het huidige statuut is dus geen 50 jaar oud maar is vanaf 1986 geldig. Alleen het concept van een statuut is zo oud.
@Benno; Het is inderdaad niet veel maar hoeveel % van de Antillianen zou bv de provincies of de provinciehoofdsteden van NL weten? Ik zou nergens op rekenen.
Posted by: Angel | December 15, 2004 10:49 AM
@Erwin: In 1954 was Juliana zeker nog niet knots. Tenminste voor zover ik weet.
@Cerito: Dat is moeilijk vast te stellen aan de hand van een jpeg-file. Ik hou alle mogelijkheden open...
@Angel: Als we toch aan het muggenziften zijn. De datum van de Nederlandse Grondwet geldt vanaf het moment dat hij is ontstaan. Niet sinds wanneer hij is gewijzigd. Jij viert toch ook elk jaar je zoveelste verjaardag ondanks dat je veranderd bent? (Hmm... dat is in jouw geval wellicht niet zo'n goed argument... ;-))
Over de provinciehoofdsteden. Ik vroeg aan onze systeembeheerder wat de hoofdstad is van Drenthe. "Die heeft toch geen hoofdstad?" Jawel. "Amsterdam?"
Ik ga nog wat testjes afnemen...
Posted by: CasaSpider | December 15, 2004 11:52 AM
Aha... historie. Zijn jullie al ingeburgerd?
Posted by: Brillie | December 15, 2004 12:25 PM
Persoonlijk vind ik dat de waarde van het statuut uitgehold wordt door de wijze waarop ermee wordt omgegaan. 50 jaar statuut had in mijn beleving wel een feestdag horen te zijn. Ook vind ik het schandalig hoe weinig aandacht er in Nederland is voor de geschiedenis en aardrijkskunde van de overzeese rijksdelen. Na de topografie op de lagere school hoor je er nooit meer iets over. Persoonlijk vind ik de hoofdstad van Drente een iets moeilijker vraag dan de namen van de landen binnen het koninkrijk. Aan de andere kant: toen ik zelf de eerste keer hierheen kwam moest ik Curaçao opzoeken op de wereldkaart.
Ik las trouwens in een achtergrondartikel dat de Antillen ten tijde van het opstellen van het statuut een stuk welvarender waren dan Nederland. (de Antillen hebben ook bijgedragen aan de wederopbouw van Nederland na WO2 en hulp geboden na de watersnoodramp.) Hebben de statutaire verhoudingen de Antillen aan de rand van de afgrond gebracht? In ieder geval klopt de suggestie van Nederland dat ze er altijd maar geld in moeten en moesten pompen dus niet.
Posted by: CuraKora | December 15, 2004 1:54 PM
Het is een hele geschiedennis, met zijn ups en downs.
Posted by: Renesmurf | December 15, 2004 2:03 PM
@Brillie: Volgens mij zijn wij redelijk ingeburgerd. Alleen op het gebied van lokale flora en fauna moet ik nog wat bijgespijkerd worden. De belangrijkste fauna in mijn ogen is overigens de lomitu (ossenhaas)... :-)
@CuraKora: Een feestdag vind ik wat overdreven. We hebben al de Dia di Bandera en Antillendag. Statuutdag is dan toch echt iets teveel van het goede. Over de kennis m.b.t. de Antillen: misschien is het beter om de hoofdstad van Drenthe te vergelijken met het noemen van drie steden/dorpen op Curacao... :-)
@Renesmurf: Ik had het zelf niet beter kunnen samenvatten!
Posted by: CasaSpider | December 15, 2004 2:22 PM
Voor wie het belangrijk vindt, de hoofdstad van Drente is Assen. Ik vraag me eerder af wat de hoofdstad is van Flevoland als het om Nederlandse provinceis gaat.Is dat Almere of Lelystad? Overigens, als mijn score aangaande mijn kennis over de Antilliaanse eilanden toch nog niet slecht is, ondanks dat ik mij Saba niet meer herinnerde en ondanks dat ik Aruba onterecht tot een Antilliaans eiland rekende, beschouw ik dat als een compliment. Ik denk dat het op dit moment nogal meevalt wat betreft kennis van Nederland of van de Antillen, de wat ouderen onder ons (vanaf 35 jaar) hebben in Nederland nog goed onderwijs gehad wat betreft deze dingen en daarom scoort men volgens mij nog redelijk. Maar als er nog 1 of 2 generaties overheen zijn gegaan, dan weet men, met enige overdrijving gesproken, alleen nog maar dat Amsterdam de hoofdstad is van Nederland en kijkt men je aan of men water ziet branden als je vraagt of ze weten van welke provincie Arnhem de hoofdstad is en hebben ze van Enschede nog nooit gehoord. De jeugd van tegenwoordig kan niet meer hoofdrekenen en het ontbreekt de jeugd ook totaal aan topografische kennis. En dat komt omdat dit op de basisscholen niet meer belangrijk wordt gevonden of omdat er computers zijn. Of het een gemis is om niet meer te leren waar Enschede ligt weet ik niet. Als je er moet zijn kom je er toch wel, want binnen nu en pakweg 25 jaar zit er in elke auto een navagatiesysteem en als je met het openbaar vervoer moet kun je het op www.9292ov.nl wel opzoeken. Laat staan dat men dan nog op de hoogte is van eilanden als Saba of St. Eustatius.
Posted by: Cyberjunk | December 15, 2004 3:18 PM
Vandaar dat het zo slecht gaat met de samenwerking Casa, niemand trekt zich een moer aan van het statuut. Dia di Bandera is Curaçao in combinatie met herdenking slavernij verleden, Antillendag (mag er van mij wel af) is dus voor de 5 eilanden, maar ik bedoel een soort koninginnedag maar dan niet voor de koningin maar om eraan herinnerd te worden (in alle koninkrijksdelen) dat je samen bent.
Posted by: CuraKora | December 16, 2004 3:32 PM