Marktbescherming
Een klein eilandje van circa 60 kilometer lang, maximaal 12 kilometer breed en een oppervlakte van 440 km2 heeft specifieke problemen. Zo is een eiland als Curacao minder gemakkelijk te bereiken dan een mini-staatje als Liechtenstein. Helemaal als de ene na de andere luchtvaartmaatschappij in de problemen komt.
Een ander specifiek probleem is schaalgrootte. Voor 140.000 mensen dient voorzien te worden in veelal dezelfde faciliteiten waar normaal een heel land van meeprofiteert: een luchthaven, een universiteit, ziekenhuis, douane etc. Nog gecompliceerder wordt het als dit eilandje ten opzichte van het meerendeel van de omgeving een hoger welvaartsnivo heeft.
Curacao heeft haar lokale industrie. Vlaggeschip, tenminste wat mij betreft, is de Amstel Brouwerij. Verder hebben we de Coca Cola fabriek, ADM Milling (meelproducten) en een matrassenfabriek. De producten die deze ondernemingen maken moeten concurreren met hun tegenhangers uit met name Venezuela.
Salarissen in Venezuela zijn veel lager dan op Curacao, terwijl de afzetmarkt er veel groter is. Dit resulteert in een aanzienlijk lagere kostprijs van bijvoorbeeld een blikje Polar ten opzichte van een blikje Amstel.
Het hebben van lokale industrie heeft een aantal voordelen. Zo is men minder afhankelijk van het buitenland en schept het werkgelegenheid. Om lokale industriële bedrijven op de been te houden, heeft men op Curacao marktbescherming geïntroduceerd.
Met dank aan de marktbescherming deden de lokale bedrijven het goed. Dit was onder anderen te merken aan diverse sponsor-activiteiten van deze bedrijven bij sportevenementen en Carnaval. Van de andere kant betaalde ik destijds 34 gulden voor een kratje Amstel. Een van de nadelen van marktbescherming is dat het beschermde bedrijf nagenoeg geen concurrentie ondervindt, hetgeen de efficiency niet ten goede komt. Uiteindelijk betaalt de consument hierdoor een (veel) te hoge prijs.
Een paar jaar geleden is besloten om in fases een einde te maken aan de marktbescherming. Plotseling hadden de bewoners van Curacao de mogelijkheid om een krat Venezolaanse Polar te kopen voor 26 of zelfs 22 gulden. Voor een lokale fles Coca Cola van twee liter betaalt men 4.95 gulden, voor dezelfde fles maar dan uit Venezuela 2.75 gulden.
Op het eerste gezicht is dit prachtig voor de consument. Inmiddels is echter een aantal lokale bedrijven ter ziele gegaan, zoals importeur Consales. Nu hangt het voortbestaan van ADM Milling aan een zijden draadje en daarmee gepaard de werkgelegenheid van 51 mensen. Ook het voortbestaan van de Amstel Brouwerij is niet gegarandeerd.
Regeringspartij PLKP onder leiding van Errol Cova wil nu de marktbescherming opnieuw invoeren. Coalitiepartner Frente Obrero (FOL) is het hier mee eens. De andere belangrijke coalitiepartner PNP is tot haar verbazing buiten het overleg gehouden. Dat is niet zo heel vreemd als men bedenkt dat in het jaar 2000 de toenmalige PNP-leidster Suzy Camelia-Römer juist de drijvende kracht achter het afschaffen van de marktbescherming was.
Marktbescherming is een interessant thema. Ik ben er voor mijzelf nog niet helemaal uit. In principe ben ik tegen kunstmatige maatregelen, maar een eiland als Curacao kan ook niet helemaal zonder enige vorm van protectie.
Op een klein eiland heeft een issue als marktbescherming al snel een grote impact. Het leuke is dat uiteindelijk, door de Globalisering alle landen te maken krijgen of zelfs al hebben met vormen van marktbescherming.
Zo zijn we eigenlijk allemaal een klein, tropisch eilandje.
Comments
Misschien maakt het wegvallen van de marktbescherming alleen maar duidelijk dat er helemaal geen plaats is op Curaçao voor bijvoorbeeld een Amstel brouwerij of een Coca Cola fabriek. Importeren die handel, en de werkgelegenheid bevorderen in de sectoren die écht (extra) steun verdienen, zoals de zorg en het onderwijs.
Posted by: Ruben | March 2, 2004 12:13 PM
Consales is trouwens niet over de kop gegaan vanwege de afschaffing van de marktprotectie. Importbedrijven zouden het juist extra goed moeten doen t.o.v. de lokale produktiebedrijven.
Posted by: Ino | March 2, 2004 2:59 PM
Interessante financieel-economische beschouwing over wat er op een eilandje als Curacao gebeuren kan en wat er nodig is. Sta je aan gene zijde van de oceaan niet altijd bij stil. Ik denk wel eens hoe de politieke reacties zouden zijn als een provincie als Zeeland met vergelijkbare problemen te kampen zou hebben.
Over globalisering: doen we allemaal aan mee als het maar geld op levert. Vanuit het Westen hoeven we ons voorlopig geen zorgen te maken, er blijven genoeg lage lonen landen te vinden. Nieuwste trend: asielzoekers die niks meebrengen snel het land uit, maar wel gestudeerden uit bijv. India binnenhalen ter versterking van onze kenniseconomie. Er is veel hypocrisie.
CasasPa.
Posted by: Anonymous | March 2, 2004 5:05 PM
Leuk onderwerp waarover je het waarschijnlijk nooit eens wordt. Zo gaat Ruben even voorbij aan het feit dat zorg en onderwijs geld kosten wat echter wel eerst verdiend moet worden doordat mensen en bedrijven belasting betalen.
De basis van het Westerse (kapitalistische) model wat volgens mij ook op Curacao wordt gehanteerd is dat wordt geproduceerd waar de kosten het laagst zijn. Is een (ei)land over langere tijd te duur dan is de kans groot (als prijs de belangijkste factor is) dat alle bedrijven een plaats opzoeken die voordeliger is, Venezuela bijvoorbeeld. Dit kan een (ei)land dan ook alleen voorkomen door goedkoper te worden, zie bijvoorbeeld ook NL waar een een centraal akkoord is gesloten waardoor de lonen 2 jaar bevroren worden. NL wordt hiermee relatief goedkoper tov de omringende landen.
Wie hier direct blij mee is mag het zeggen, hopelijk helpt het voor de lange termijn.
Posted by: Angel | March 2, 2004 6:30 PM
als je een duif met afgehakte kop voor je deur vindt casa, wat wil dat op curacao zeggen ??
Posted by: pablow | March 3, 2004 10:20 AM
Geen idee, Pablow... etenstijd misschien?
Posted by: CasaSpider | March 3, 2004 10:24 AM
laten we dat dan maar hopen ja
jonge jonge
Posted by: pablow | March 3, 2004 10:58 AM
De lokale importbedrijven gaan over de kop door het cumulatiestelsel in de omzetbelasting. Directe import door de detailhandel levert een schakel minder op en daardoor 5% omzetbelasting besparing op de inkoop.
Van de marktbescherming heeft maar een heel kleine groep (de eigenaren van die toko's) kunnen profiteren en zichzelf enorm kunnen verrijken, daarnaast zijn veel van die lokale producten kwalitatief een drama (bijvoorbeeld wc-papier)en zijn de bedrijven door de marktbescherming niet gestimuleerd te innoveren of efficienter te gaan werken. Het afschaffen van de marktbescherming en aanpassing van het omzetbelastingstelsel zullen zorgen voor extra werkgelegenheid bij de importbedrijven, dat maakt de ontslagen bij de productiebedrijven voor een groot deel goed.
Posted by: Frank | March 6, 2004 7:31 AM