« Rijen C4 - DSE C2 4-1 (C456 - 14.04.2012) | Main | Verklaringen »

Lyoner

Tot mijn zestiende, zeventiende levensjaar ging ons gezin ieder jaar wel naar Duitsland, op vakantie bij opa en oma of bij tante Gesa. Mijn moeder is geboren in Sankt Wendel, Saarland (kaart). Ik heb daar best veel geleerd, bijvoorbeeld Duits.

Het lekkerste vond ik er echter een worst. Het is geen gewone worst en je kunt hem bijna nergens anders krijgen dan in Saarland, tenminste niet de originele. We hebben het over de onvolprezen Lyoner, ook wel als Lioner geschreven. Het recept komt oorspronkelijk uit Lyon waar de worst Cervelas genoemd wordt (Wikipedia).

17.04.2012: Tante Gesa op bezoek in Dommelen brengt Lyoner en Käsekuchen mee. Klik voor groter.Lyoner is een sappige, kruidige worst met precies de juiste massa waardoor hij zo fijn wegkauwt. Lyoner is op vele manieren te eten: uit het handje, in een hard wit broodje (Weck) met mosterd of Meerrettich (mierikswortel). Bij tante Gesa sneden we de Lyoner ook wel eens overdwars, vulden hem met kaas en grilden hem. Oh, oh, oh, wat was dat lekker!

Iedereen die dit leest is inmiddels helemaal gek van Lyoner, dat kan gewoon niet anders. Als Lyonerfanaten zijn we toe aan een volgende fase. Welkom bij de "Saarländische Zahltagshymne", een parodie op het refrein van de Schlager "Mitsou", u allen welbekend.

Heute Abend is Lyonerfeschd,
wo sich manches gut bereden lässt.
Bei Lyoner, Bier und Amora
sinn mir alle dicke da.

Vluchtige vertaling: Vanavond is het Lyonerfeest, waar je veel dingen goed kunt bespreken. Bij Lyoner, bier en Amor zijn wij allemaal vet aanwezig. Voor de laatste zin bestaat de volgende variant: "sinn mir Dicke alle da" ofwel "zijn wij vetten allemaal aanwezig". Wie durft er nog te beweren dat het dunste boek ter wereld iets met Duitse humor van doen heeft?

Dinsdagmiddag reed ik naar Dommelen. Tante Gesa was bij CasasPa en Truus op bezoek. We moesten wat dingen bespreken. Truus had lekker gekookt en inmiddels rammelde ik van de honger. Toen kwam de grote verrassing, tante Gesa had originele Lyoner meegenomen en CasasPa bakte hem lichtjes aan. Oude tijden herleefden, het was gewoon heerlijk.

Als toetje had tante Gesa een Käsekuchen gebakken. Wat wil een mens nog meer?

Comments

Lekker! Kan vast ook met een wit broodje mit Sauerkraut?

Ik weet niet wat het is, maar ik hou het toch maar lekker bij een frikandel!

Ik begrijp dat Cervelas niet iets te maken heeft met Cervelaatworst, of toch? Partner koopt die nog wel eens, in plakken, voor op de boterham.
Zie ik het goed: heb je een stuk van de zijkant van de worst weggesneden? Aangebrand?

Gruss Got, kommt auch noch ein Bitburger dabei?

@Door: Tuurlijk, maar verwar Lyoner niet met een ordinaire hotdog! Het is echt de lekkerste worst die er bestaat. I <3 Lyoner.
@Renesmurf: Ik ben ook dol op frikandel, maar als je ooit je verjaardag in Saarland viert, beveel ik je van harte de Lyoner aan.
@Gerrit: Lyoner lijkt absoluut niet op cervelaatworst, derhalve kan ik mij niet voorstellen dat Cervelas hier iets mee te maken heeft. Wellicht moet ik eens op bedevaart naar Lyon? Neen, ik heb niets weggesneden, hij is gewoon verhit.
@Cerito: Grüss Gott! Das ist ja eine lange Zeit her. Bitte ein Bitt, ja die mag er zeker dabei.