« Discussieer nooit ... | Main | Dat is erg! »

Vooruitzien

Als er iets in mijn hoofd zit wil ik nog wel eens doordraven. Maar ja, als ik vlak na mijn Ali Lazrak-stukje lees dat de Nederlandse Spoorwegen van plan zijn om 1000 conducteurs te ontslaan, dan moet ik wel.

Vanuit het standpunt van het Bedrijf N.S. kan ik de maatregel nog wel begrijpen. Het bedrijf moet winst maken en slaagt daar tot dusverre niet goed in. Het bedrijf kan in zo'n geval twee dingen doen: de inkomsten verhogen en de uitgaven verlagen. Het ontslaan van 1000 conducteurs valt in de tweede categorie, het verhogen van de prijzen voor treinkaartjes en andere diensten in de eerste.

Vanuit het standpunt van wat goed is voor Nederland en de Nederlanders is de beslissing van de N.S. bijna dramatisch te noemen. Service-verlenende beroepen met een bepaalde autoriteit, zoals conciërges, conducteurs, ja zelfs parkeerwachters zorgen ervoor dat de maatschappij enigszins in het gareel blijft.

Jammer genoeg wordt er echter al snel bezuinigd op dergelijke beroepsgroepen. Dat de vuilniszakken vervolgens van drie hoog naar beneden worden geslingerd, neemt men voor lief.

Ik blijf mij verbazen (dat is dan wel weer goed!) over het korte termijn denken op plaatsen waar strategieën voor de toekomst moeten worden bepaald. Neem nu de conducteurs. Een paar jaar geleden werd er een conducteur doodgestoken. Meteen is heel Nederland, inclusief de politiek, in rep en roer. "Zo kan het niet langer!" en "Voortaan gaan conducteurs met zijn tweeën door de trein!" waren de reacties.

De onveiligheid in de treinen is echt niet afgenomen, daar kan Patrick wel over meepraten. Toevallig is er de laatste tijd (nog) geen conducteur neergestoken, tenminste niet dat ik weet. Dus is de tijd rijp voor de N.S. om met een dergelijke maatregel te komen. Juist van het huidige kabinet verwacht ik op zijn minst een reactie.

Het wordt nog leuker als straks inderdaad de prijzen van treinkaartjes omhoog gaan. Waar leidt dit feit gekoppeld aan een verkleining van het aantal conducteurs toe? Een twaalf-jarige kan het verzinnen!

De oplossing is meer overheidsbemoeienis. Wat mij betreft betaalt de overheid 70% (ik noem maar een percentage) van het salaris van conducteurs. Dat is te billijken gezien het maatschappelijk belang van deze beroepsgroep.

Iets zegt mij echter dat men het in Den Haag toch anders gaat doen...

Comments

"Waar leidt dit feit gekoppeld aan een verkleining van het aantal conducteurs toe? Een twaalf-jarige kan het verzinnen!"

Mag ik, mag ik, mag ik? Meer zwartrijders! Duurdere kaartjes!

Jij mag, Charlotte. Ondanks dat je al lang geen twaalf meer bent...
Meer zwartrijders => meer agressie => meer zieke conducteurs.

Het is nog gekker dan ik dacht. Van die 4% prijsverhoging houdt de NS 0,25% over. De rest gaat naar de Staat als onderdeel van de infraheffing. Die stijgt ieder jaar en dus wordt de reiziger ieder beloond met een prijsverhoging.

Voeg daar de verminderde service door de ontslagen bij en de A2 staat inclusief spitsstroken helemaal vol. En wie wordt daar beter van? De wegenbouwers! En zo worden de resultaten van de parlementaire enquete weer mooi gecompenseerd. Zonder dat er een koffierondje voor nodig is.

Inderdaad, waarom blijven mensen nu uit de trein weg? Slechte service in de trein, te hoger prijs, je moet maar zien of je op tijd komt, en met in de file staan, ben je in de gelijke tijd op de plek van bestemming. Tja. Dan wint gewoon de auto.

En nu willen ze de kaartjes duurder maken, nog minder service op de treinen zetten. Ik weet zeker dat ook komende jaar, meer mensen voor de auto gaan kiezen.

Ze hadden de boel nooit op de open markt moeten gooien. maar ja, men wilde en moest en nu wil niemand (in Den haag) weer terug ..

hoop geklaag hier zeg,
wou je beqweren dat de treinen op Curacao wel op tijd rijden dan :-))

Mwoah Pablow, ik stel het liever andersom: de treinen rijden hier nooit te laat!